Video - Dinamo, finalist i Kupës së Kampionëve të Europës (1972)


Videa Zetor UŘ I Dinamo, finalist i Kupës së Kampionëve të Europës (1972)Dinamo, finalist i Kupës së Kampionëve të Europës (1972)

1972. Dinamo finalist i Kupës së Kampioneve të Europës. Dinamo Tirana, finalist of European Volleyball Cup, in 1972. Dinamo shndërrohet në ekipin sportiv shqiptar, më të suksesshëm të të gjitha kohëve, duke arritur në Finalen e Kupës së Kampioneve të Europës, në Volejboll për meshkuj, pasi mundi dhe eliminoi nga kompeticioni, disa nga skuadrat më të forta të volejbollit europian: Panathinaikosin, kampionët e Greqisë; CSKA-n e Sofies, kampionët e Bullgarisë dhe kampionët të Europës, në vitin 1969. Rebels Lior, kampionen e Belgjikës. Në fund, kampion i Europës, u shpall ekipi nga çekosllovakia, Zetor Zbrojovka Brno. (Flet trajneri i Dinamos, Vangjel Koja dhe kronika e pritjes në Aeroportin e Rinasit të kampionëve dhe nderit të sportit shqiptar, ekipit të Dinamos në volejboll). Ekipi i Dinamos përbëhej nga: Ylli Shehu Anastas Panteqi Kreshnik Tartari Asllan Rusi Enis Terihati Kiço Lena Vladimir Starja Shkëlzen Hoxha Hajrulla Berjolli Raimond Gjerazi Ilir Cirinaku Dajlan Bio Trajner: Vangjel Koja.

Dinamo, Tirana, Tirane, Albania, Shqiperia, Finalist, Kupa, Europes, Volejboll, 1971, 1972, Volleyball, European, Cup, Panathinakios, Athens, Greece, Greqia, CSKA, Sofia, Bulgaria, Rebels, Lior, Vangjel, Koja, Ylli, Shehu, Anastas, Panteqi, Kreshnik, Tart

Model

Videa

Délka: 3 minut : 1 sekund
Autor: DINAMOTIRANA
Shlédnutí: 879 x
Hodnocení: 5.0 / 5   (1 x)